Prírodný kráter – Vyšné Ružbachy

Prírodný kráter – Vyšné Ružbachy
21. augusta 2017 BAJAN Wordpress

Vyšné Ružbachy sa môžu popýšiť netradičnou prírodnou zaujímavosťou, ktorou je travertínové jazierko v tvare krátera. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe. Tento unikát je navyše od roku 1967 zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska.

Ružbašský Kráter nájdete v obci Vyšné Ružbachy pri Spišskej Magure. Traverínové jazierko sa nachádza v stredozápadnej časti obce. My sme trošku poblúdili po dedine, keďže sme nevedeli presne kde sa nachádza, avšak nakoniec sa nám ho podarilo nájsť. Veď v prípade potreby sa dá vždy spýtať miestnych 🙂 Určite Vám poradia, pretože Ružbašských Kráter je veľmi známou atrakciou tejto obce.

Pri Kráteri, oproti reštaurácii je menšie parkovisko, prípadne kúsok ďalej je súkromné platené parkovisko. Kráter sa nachádza za plotom priamo pri ceste, hoci od cesty nemusí byť úplne dobre vidieť, pretože leží na takej vyvýšenej plošinke. Vedľa Krátera cez cestu nájdete aj reštauračné zariadenie, takže sa tu môžete občerstviť. Varia tu vcelku fajn, my sme si dali slovenskú klasiku – bryndzové halušky a pivo 🙂

 

Toto travertínové jazero má formu misovitej depresie, ktoré vzniklo usadením travertínu z vytekajúcej minerálnej vody. Vznikla tak travertínová kopa, ktorá sa časom prepadla. Prepadnuté miesto bolo následne vyplnené minerálnou vodou. Vďaka tomu sa tu vytvorilo veľmi pekné travertínové jazierko kráterovitého tvaru.

Voda v jazierku pochádza až z Belianskych Tatier, kde kvôli prítomnosti vápencov a dolomitov mineralizuje. Následne voda putuje smerom na východ pod súvrstviami flyša Spišskej Magury. Vďaka tektonickému zlomu, na ktorom ležia Vyšné Ružbachy táto krasová voda potom pod tlakom následne vyviera na tomto mieste na povrch.

Teplota vody v jazierku je 23 stupňov a ako už bolo spomenuté, je silne mineralizovaná. Vodný režim v Kráteri je ustálený. Travertínové jazero napája prameň s výdatnosťou približne 8 litrov za sekundu. Do vody, cez trhlín na dne pravidelne unikajú plyny oxidu uhličitého. Vďaka kombinácií všetkých týchto faktorov jazierko nezamrzne ani v zimnom období.

 

Zdroj: Planetslovakia.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*